איך אפשר להוזיל שיפוץ של דירה?

לפני שנים, אחד הזוגות הראשונים שעבדתי איתם היה זוג באמצע הדרך. אתם יודעים, אחרי 10 שנים + 2 ילדים. הם מכרו את הדירה הראשונה שאליה עברו כשהתחתנו, ורכשו דירה חדשה, גדולה יותר.

כשהגעתי אליהם בפעם הראשונה והתחלנו לדבר, היא אמרה לי:

איתם, טעות עושים פעם אחת. אחר כך לומדים ממנה, ואז היא כבר לא טעות אלא מוסר השכל. בגלל זה אנחנו כאן.

זהו משפט שכדאי לאמץ. כנראה זו הסיבה שהוא נשאר איתי עד היום.

היא המשיכה לספר:

תבין, 10 שנים גרתי בדירה הקודמת. זו הייתה דירה שבעלי קנה לפני שהכרנו. הדירה הייתה נחמדה, המיקום לא. 10 שנים רציתי לעבור, אבל היינו זוג צעיר והיינו צריכים לחסוך, אז הקפאתי את כל החלומות שלי על הדירה שאני רוצה. על עיצוב מטבח שכיף ונוח לעבוד בו. על סלון מחבק ומזמין. על חדרים שמרחיבים את הלב והנפש. בקיצור, על בית שאתה רוצה לחזור אליו.

ואז, לפני חודש, קפצנו לארוחת צוהריים אצל שכנים בבניין שגרנו בו. במעלית פגשנו את הרוכשים. שאלתי אותם איך הדירה ואם הם התמקמו. האישה חייכה ואמרה שהדירה נהדרת, והם מרוצים עוד יותר, כי עשו שיפוץ. חשבתי רגע ואז, במה שנראה לי עכשיו כחוצפה, שאלתי אם אפשר לראות.

כשנכנסתי לדירה משהו בי התכווץ. הם עשו שיפוץ שגרם לדירה להיראות הרבה יותר טוב. והשיפוץ, הוא לא היה משהו גרנדיוזי. החליפו חזיתות במטבח. עשו גבס בסלון. פרקט בחדרים. בקיצור, מהפך.

צילום: נויה שילוני חביב

 

מדהים, אמרתי להם, והאישה בתגובה ענתה לי שהיא מאוד רצתה להרגיש שהיא חיה בבית שטוב לה לחיות בו. 200 אלף ₪, היא אמרה לי, והגשמתי חלום.

וזהו, אז החלטתי להרים אליך טלפון. אני לא מוכנה יותר לשים שום חלום בצד. אם הם הצליחו בתקציב כזה לעשות כזה שינוי, גם לי מגיע.

לפני שבוע היא צלצלה שוב. הם מכרו וקנו שוב, והיא רצתה ייעוץ. היא אמרה:

כמו פעם שעברה, תעשה את הקסם הזה של הכי יפה בתקציב שלא מאמינים שהוצאתי.

המשפט הזה גרם לי לשבת ולכתוב את המדריך שלי לשיפוץ איכותי בתקציב מוגבל (כי כמעט כל שיפוץ הוא כזה), כולל הדברים שאסור אף פעם להתפשר עליהם.

אז קדימה, מתחילים.

לפני הכול משננים כמנטרה – עבודה בתקציב מוגבל לא קובעת את נראות הדירה (מומלץ לשנן 3 פעמים ביום, בתוספת כוס יין ליד).

תמיד זוכרים שגם אם מדובר בסכומים נאים מאוד, בסופו של יום יש גם להם תקרה.

אז מאיפה מתחילים?

במה שפחות מומלץ להתפשר:

 • בחירת אנשי מקצוע – במדינת ישראל אנחנו חיים. כולנו מכירים את "אחי, תעזוב, לא צריך / חבל על הזמן שלך / עליי". הפערים גדולים ככל שיהיו, תמיד יהיו בטלים בשישים ביחס למחיר שנשלם אם העבודה לא תהיה טובה.
 • תכנון מדויק וברור, שכולל: רצונות, תקציב, אילוצים, צרכים.
 • תשתיות – אינסטלציה, חשמל, תכנון תאורה.
 • מוצרים שהחלפתם כרוכה בעלות גבוהה – כלים סניטריים, מטבח, שיש, דלתות (ולא, לא בגלל הדעה הרווחת שהכי יקר זה הכי טוב).
 • אלומיניום (גם אצל החברות היקרות יש סדרות פחות יקרות).

השוואת מחירים – לקחת הצעות מחיר, לבדוק לפחות שני מקומות (כן, גם אם נראה לנו שההצעה הראשונה מעולה ושהמחיר מתאים לנו).

לא התפשרתם? קבלו שאפו. עכשיו ממשיכים עם כל השאר.

 • במקרים רבים, הדבקת ריצוף על הריצוף הקיים תחסוך לנו את עלות הפינוי של הריצוף הקיים. הדבקה יכולה להגיע ל־35% פחות מהעלות של ההחלפה (יש לקחת בחשבון את גובה הדירה, כי הדבקה על ריצוף קיים תנמיך את הדירה בס"מ אחדים, וזה לפעמים יכול להיות בעיה).
 • אופציה נוספת לריצוף היא בחירת חיפוי של פרקט למינציה, שיכול להוזיל משמעותית את עלות העבודה, ובמקביל ליצור תחושה נפלאה וחדשה בבית.
 • אם המטבח בנוי טוב אבל אתם פחות אוהבים את איך שהוא נראה, אפשר להחליף רק את חזיתות המטבח לצבע שאנחנו אוהבים ולסגנון המועדף אלינו, ועל הדרך לחסוך עשרות אלפי שקלים.
 • רוצים להחליף אסלות? אז נכון, אסלות תלויות הן באמת אופציה משובבת עין. גם מְכל הדחה סמוי וגם קל לנקות מתחת. מנגד, העלות לא נמוכה. מה עושים? מחליפים לאסלות מונובלוק הרגילות (אומנם זהו פתרון פשוט, אך מצוין).
 • דלת הכניסה פחות נעימה לעין? אם הדלת שלכם ישנה, יש מצבים שצביעה במקום החלפה יכולה לעבוד.
 • ריהוט בהתאמה אישית חשוב בעיקר במקומות גלויים, שמחייבים ניצול מקסימלי של השטח – בחלל הכניסה לבית או בסלון. בחדרי המגורים, לעומת זאת, לעיתים אפשר למצוא פתרונות מוכנים מראש, במחירים נוחים שמתאימים לאופי שלכם.

 

ומהזווית האישית שלי:

גם אם אתם מאלה שמקפידים על כל שקל בפרויקט (ואולי דווקא אם אתם כאלה), אל תוותרו על ליווי של מעצב פנים (ולא בגלל שזה המקצוע שלי).

עבודה לא מקצועית או רכישת מוצרים לא איכותיים עלולות לגרום לנזק, כזה שהתיקון שלו יהיה יקר מאוד. או לחלופין, עלולות לגרום לרכישה חוזרת של מוצרים שמתקלקלים בתדירות גבוהה.

פתרונות חכמים ויצירתיים למצבים מורכבים הם בדיוק התפקיד שלי. במקרים רבים הם עשויים להיות גם זולים יותר ממה שאתם מכירים. בין היתר, כי אני מכיר חנויות שוות במיוחד.

כאב ראש זה מטרד עולמי, בעיקר אם הוא כרוך באיבוד של הרבה ימי עבודה.

ואם כבר דיברנו על איבוד ימי עבודה – רק תחשבו כמה ייחסך לכם אם במקום לבקר בעשרות חנויות, יהיה מי שימקד אתכם בחנויות הכי שוות, ואפילו לפעמים ידאג לכם להנחה.

כשיש ליווי מקצועי יש רוגע נפשי. זה אומר שכשאתם הולכים לעבודה אתם משאירים בשטח את העיניים שלכם. כך תהיו שקטים שיש מי שמשגיח ובודק עבורכם.

כמו שאמר אחד המרצים שלי:

"האתגר הוא לא לשנות את התקציב שהלקוח שלך מגיע איתו, אלא להשתמש בו בחוכמה".

צילום: נויה שילוני חביב

שלכם,

איתם שניר

מעצב פנים

כתיבת תגובה

תפריט נגישות