אדריכל, מעצב פנים, הנדסאי אדריכלות או הום סטיילינג – מה ההבדל ביניהם, ועם מי כדאי לעבוד כשמשפצים?

איך מצאתי את התכלית המקצועית שלי?

כשהייתי ילד עיצבתי את החדר שלי אחת לשבוע. גררתי את השולחן מימין לשמאל, את המיטה לרוחב במקום לאורך, סידרתי את התמונה התלויה מחדש, הוצאתי את השטיח מהחדר למרפסת ובחזרה, וקינחתי בארגון הספרייה מחדש.

בלי לדעת, התחלתי לצעוד את הצעדים הראשונים שלי במה שהפך לאהבה הכי גדולה בחיי המקצועיים.

כמה שנים אחר כך, אחרי השירות הצבאי, לא עניין אותי הטיול הגדול. רציתי להגשים חלומות מקצועיים. החלטתי להתחיל בקורס עיצוב חלונות ראווה. נרשמתי, אבל לא היו מספיק נרשמים והקורס לא נפתח. אז חיפשתי הלאה, ובדרך הבנתי שאם אני כבר יודע מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדול, אז למה לא ללכת על כל הקופה? ככה, בגיל 23, הלכתי ללמוד עיצוב פנים. זהו תחום שרבים לומדים כהסבה מקצועית.

במהלך הלימודים התפתחה אצלי תשוקה גם להום סטיילינג (מבחינתי, שני התחומים כרוכים זה בזה כשתי וערב), ובמקביל ללימודי עיצוב פנים נרשמתי ללימודי הום סטיילינג אצל אחת מהכוהנות בתחום.

אחרי כמה שנים הבנתי שגם זה לא מספיק לי. התיאבון לדעת וללמוד הלך והתעצם. הפעם נרשמתי ללימודי הנדסאי אדריכלות, שאותם אני מסיים בימים אלו.

כמו שאתם כבר מבינים, הלימודים הבאים בתחום הם רק עניין של זמן, כי אני מאמין שעיצוב מחייב ידע נרחב, גם טכני וגם עיצובי.

אולי הלכתם קצת לאיבוד בין כל הלימודים והתארים. זה לא יפתיע אותי – עד היום, לפני מפגשים משפחתיים רבי משתתפים, ההורים שלי מבקשים ממני הסברים בנוגע לכל אחת מהתעודות המקצועיות והאקדמיות שלי (תמיד יש איזה דוד שלא ברור לו עד הסוף מה אני עושה).

לכן, החלטתי אחת ולתמיד לעשות סדר, ולהסביר – מה ההבדל בין עיצוב פנים, הום סטיילינג, אדריכלות והנדסאי אדריכלות, ועם מי כדאי לעבוד כשמשפצים?

משלב האישורים ועד סיום הפרויקט, אדריכל יהיה איש המקצוע שלכם. הוא יעסוק בתכנון המבנה ובעיצובו, ויוביל את הבנייה בכל שלב. אדריכל הוא מי שסיים לימודים אקדמיים במוסד מוכר, עבר מבחן הסמכה, עשה סטאז' וקיבל רישיון להגשת היתרי בנייה למבנים בכל גודל שהוא.

מעצב פנים עוסק בעיצוב החללים הפנימיים, ובהתאמת עיצוב החלל לאורח החיים של הנמצאים בו. הוא יכול לתכנן שיפוצים מרמת ההריסה ועד לבנייה מחדש, להעריך עלויות, לעזור בליווי לרכישות ובתכנון כמויות, לעצב ולרהט. אפשר לקבל תעודת מעצב פנים עם סיום תואר ראשון בתחום או במסגרת לימודי תעודה במסגרות שונות. מעצב פנים, ממש כמו אדריכל, חייב להיעזר בקונסטורוקטור (מהנדס בניין) לשם קבלת אישור להריסה ולבנייה.

הנדסאי אדריכלות, בדומה לאדריכל, עוסק בתכנון מבנים ובעיצובם. הוא מוביל את הבנייה משלב אפס, דרך האישורים ועד סיום הפרויקט. להבדיל מאדריכל, הנדסאי אדריכלות יכול להגיש בקשה להיתרי בנייה לרשויות רק על מבנים המוגדרים בחוק "מבנה פשוט" – ובכלל זאת בתים פרטים.

הום סטיילינג פירושו הלבשת הבית. בדרך כלל, מי שעוסק בהום סטיילינג נכנס לעבודה רק כשהבית מוכן – כשהשיפוץ הסתיים. הוא יעזור לכם לבחור ולרכוש צבעים, טפטים, חיפויי קירות, ריהוט, תאורה ואקססוריז. למעשה, זהו השלב האחרון בעיצוב הפנים, השלב שהופך את הבית שלכם לכזה שנעים לגור בו. אם יש לכם מעצב פנים שעושה את שני הדברים – עיצוב פנים והום סטיילינג – תפסתם שתי ציפורים במכה אחת.

עם מי כדאי לעבוד כשמשפצים?

התשובה טמונה בשאלה, גם זה יכול לבלבל. לפעמים.

אם אתם נמצאים בנקודת האפס – בונים בית מההתחלה – או אם אתם מבצעים תוספות בנייה, אדריכל הוא התשובה. אם הוא גם מעצב פנים, הרווחתם את הידע שלו גם בתכנון השיפוץ הפנימי.

אם אתם עוברים לדירה או לבית קיימים, מעצב פנים הוא בפירוש הפתרון. לא משנה מהו גודל השיפוץ, זה הזמן לפנות אליו. אם הוא למד גם הום סטיילינג, שיחקתם אותה פעמיים. תוכלו להיעזר בו גם לשיפוץ עצמו וגם לעיצוב הפנים.

אם אתם רוצים לשדרג את נראות הבית, הום סטיילינג יהיה המקום הנכון להתחיל בו. אם בעל המקצוע יהיה גם מעצב פנים, תוכלו לקבל ממנו נקודות מבט רחבות ומגוונות יותר, וניסיון מקצועי גדול יותר.

אני בחרתי להיות גם וגם וגם – גם הנדסאי אדריכלות, כדי שתהיה לי הבנה עמוקה יותר בעולם הבנייה והעיצוב (וגם כדי שאוכל להגיש בקשות להיתרי בנייה לרשויות), גם מעצב פנים – כדי שאוכל להתעסק בכל ההיבטים של תכנון ועיצוב הבית, וגם הום סטיילינג – כדי שתהיה לי את היכולת להעניק לבית שלכם את האופי הייחודי שלו.

הרשו לי לומר כמה מילים בנימה אישית. אני חושב שהמקצוע שלי בחר בי, לפני שאני בחרתי בו. כשאני מסתובב ברחובות אני עלול להיתקל בעץ, כשאני בדיוק מרים מבט לעבר בניין שבולט. אני קורא ספרי עיצוב ואדריכלות לפני השינה. כשאני נכנס לבתי חברים אני חושב מה כדאי לשפץ (דני ויעל, הבית שלכם מקסים, התכוונתי לכל מילה). אני אוהב לצלם נופים ודברים יפים. אל תגלו לאשתי, אבל אתמול בלילה, במקום לשטוף את הכלים, סיימתי בינג' נוסף של הבתים הכי יפים בעולם.

 

שלכם,

איתם שניר

מעצב פנים

4 מחשבות על “אדריכל, מעצב פנים, הנדסאי אדריכלות או הום סטיילינג – מה ההבדל ביניהם, ועם מי כדאי לעבוד כשמשפצים?”

  • תודה איריס, כל-כך כיף לקרוא ולקבל תגובות כאלו על הבלוג! כיף לדעת שאנשים נבנים מהקריאה שלו:)

   הגב
 1. היי,
  למדת עיצוב פנים ולאחר מכן גם הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים.
  לא למדת פעמיים כיבכול את תחום העיצוב

  הגב
  • היי, בלימודי הנדסאי אדריכלות ההתייחסות לעיצוב פנים היא מאוד בסיסית ולכן בפועל זה בכלל לא אותם לימודים.

   הגב

כתיבת תגובה

תפריט נגישות