איך לעצב דירת קבלן סטנדרטית ולהפוך אותה לדירת חלומות? (ולמה חייבים להבין מה זה שינויי דיירים)

3 דברים למדתי כשעיצבתי דירות קבלן סטנדרטיות, והפכתי אותן לדירות מהחלומות:

  1. ההבדל המשמעותי ביותר בין עיצוב דירת קבלן לעיצוב דירת יד 2

מכל ההבדלים שאני יכול לפרט פה, ההבדל המשמעותי ביותר בין עיצוב דירה שנרכשה "על הנייר" ובין עיצוב דירה שכבר קיימת (יד שנייה או כמעט מוכנה) הוא עד כמה הדמיון שלכם פורה. למה? כי דירה שטרם עמדתם בין קירותיה הפיזיים, לעולם לא תהיה דומה לדירה שראיתם על הנייר.

היכולות לאמוד את המטראז' האמיתי של הדירה, לראות את הזוויות של הקירות ולהבין באיזו שעה הדירה מוארת יותר ובאיזו פחות, והאפשרות להרגיש את כיווני הרוח ולהחליט מה צריך לשדרג ומה לא, לא קיימות כשאנחנו קונים דירה שעדיין לא קרמה אבנים ומלט.

זהו מצב טריקי.

מצד אחד, מה הבעיה? יש שרטוטים, הדמיות ואולי אפילו דירה לדוגמה. מצד אחר, אין כמו מראה עיניים כדי להבין בדיוק מה הכי יתאים לכם, מבחינת חלומות, רצונות וצרכים.

מה עושים בכל זאת?

מנסים להתקרב למציאות ככל האפשר.

גומעים כל תוכנית עיצוב בטלוויזיה.

מחפשים דירות דומות ברשת או מעלעלים במגזינים בנושא.

נעזרים בדודה שסיימה קורס עיצוב.

ואם כל אלה לא עובדים – נעזרים באיש מקצוע חיצוני.

הדמיה:Spline Studio
הדמיה:Spline Studio
  1. כולם רוצים להיות מיוחדים

גם בעיצוב הבית ובתכנון שלו כולם רוצים להיות מיוחדים.

אבל מרוב רצון להיות מיוחדים, בסוף לכולם יש את אותו שולחן, אותו טפט, אותה ספה ואותה מנורה. אותו מטבח בצורת ר' או ח' ואותה מרפסת שירות ששברו והוסיפו לאמבטיה, כי אין מספיק מקום.

ארתור פיגו, כלכלן בריטי, טען שאנחנו יודעים לנתח מצבים כשאנחנו לבד, אבל נוטים לאבד את הביקורתיות שלנו כאשר קיימת מוסכמה חברתית.

לכן, אם אתם מחפשים ספה כבר תקופה ארוכה, אחרי שהתרשמתם מספות של חברים, בדקתם המלצות לספות ברשת וביקרתם בכמה חנויות – ביום שתעשו את הצעד ותגיעו לחנות כדי לרכוש את הספה, אתם תבחרו את זו שהכי דומה לאלו שכבר נחשפתם אליהן.

זה תופס גם לגבי הדירה שאתם מעצבים ומתכננים. גם אם יש לכם אפשרות לתכנן אותה מאפס וליצוק לתוכה את כל החלומות שלכם, אתם תמצאו את עצמכם בסיום הבנייה עם דירה שדומה לדירה של השכנה.

  1. מילון מושגים

כמו בכל תחום מקצועי, גם בתחום שיפוצי הדירות קיימים מושגים מקצועיים רבים.

העניין הוא, שאם לא מכירים אז לא יודעים. ואם לא יודעים, אז אפשר לפספס את הדברים החשובים. לכן אני מקדיש את הסעיף הזה למושגים הכי שכיחים, שבעיניי חשוב להכיר לפני שמתחילים.

נספח שינויים הוא נספח המצורף לחוזה (אבל הוא לא היה חלק מהחוזה המקורי). תוכלו למצוא בו את כל התוספות שנוספו למפרט המכר (מזגן, שדרוגים שונים ועוד).

מפרט מכר הוא מסמך שמצורף לחוזה המכר של הדירה, ובו מופיע כל המפרט הטכני של הדירה, כפי שסיכמתם עם הקבלן, כשחתם על החוזה.

תיק דייר הוא קלסר או פולדר שבו נמצאים כל השינויים שאתם מבקשים לבצע, כולל תוכנית האדריכלות שלכם, תוכניות אינסטלציה וחשמל, טפסים של בחירת ספקים, תוכניות פריסה ועוד. בקיצור – כל עתיד הדירה.

מחירון דקל (קבוצת דקל מתמחה בהוצאת ספרות מקצועית בתחום הבנייה והתשתיות) – מאגר מידע שכולל מחירים עדכניים כלל ארציים של אלפי פריטים בתחום ההנדסה והבנייה. על בסיס מחירון זה יתומחרו השינויים שביקשתם לבצע.

מתאם שינויי דיירים הוא מי שממונה מטעם הקבלן להיות איש הקשר והכתובת שלכם במהלך כל הפרויקט. איתו תיפגשו, ודרכו תעבירו בקשות לכל השינויים הרצויים.

מטריצות – לא להיבהל, לא מדובר במושג שמצריך 5 יחידות מתמטיקה. מטריצות הן רשימות, שדרכן תוכלו לנהל את כמויות החומרים השונים שאותם אתם מבקשים לשנות (שקעים, אריחים, ריצוף, נקודות חשמל, נקודת גז, סוגי אסלות ועוד), ביחד עם מתאם שינויי הדיירים.

מחירון שינויים הוא מחירון שנמצא אצל הקבלן, ובו מופיעות העלויות הצפויות של השינויים שאותם אתם רוצים לבצע. טיפ מומחה: כדאי שצילום שלו יהיה גם ברשותכם.

הדמיות כשמן כן הן – הדמיות. כלומר, הן רק מדמות את המצב, ואין להסיק מהן לגבי הדירה שקניתם, לא בחומרים שתקבלו, לא בגודל, לא במוצרים. בדיוק כמו מציאות מדומה, הדמיות הן תחליף נחמד לחיים שבחוץ, אבל לא תמיד יש קשר.

זיכויים – כן, גם זה קורה. החלטתם לוותר על קיר / שירותים / כיור / ריצוף שהקבלן נותן לכם במסגרת החוזה? מגיע לכם זיכוי. אבל שלא תתבלבלו, הזיכוי שתקבלו לעולם לא יהיה שווה ערך למחיר המקורי או למחיר שהקבלן היה מבקש מכם לוּ הייתם מבקשים ממנו להוסיף את מה שהחסרתם לפני דקה. לכן:

1. תהיו בטוחים שאתם אכן מוותרים על מה שלא תצטרכו אחר כך (עוד נקודות חשמל / מים, עוד שירותים / אמבטיה);

2. תבדקו אם אפשר לעשות החלפה בין מה שוויתרתם עליו ובין משהו אחר שהחלטתם להוסיף (למשל, עוד אריחים במטבח).

חומרי בונוס:

תכנון נכון למטבח

המדריך לתאורה חכמה בבית

תכניות עבודה. והיום על תכנית אינסטלציה

 

שלכם,

איתם שניר

מעצב פנים

כתיבת תגובה

תפריט נגישות