איך מעצב פנים בוחר דירת יד שניה הזקוקה לשיפוץ?

או… כל מה שחוויתי על בשרי רגע לפני שקניתי דירת יד שניה, וכל הטיפים שרק מי שקנה נכון יודע.

שנים שאני מייעץ ומעצב דירות לזוגות ומשפחות שבוחרים לקנות ולשפץ דירת יד שניה. כבר חשבתי שאני יודע הכל. אבל רק כשקניתי בעצמי, הבנתי את כל מה שבאמת חשוב לדעת.

ליאור בת זוגי ואני, החלטנו שאנחנו כבר מספיק גדולים. והגיע הזמן לקנות דירה. ידענו שזו תהיה דירת יד שניה – כי הפוטנציאל עצום והמחירים הגיוניים יותר. וגם ידענו שהדירה תהיה בחיפה.

 

יוצאים לדרך…

עלינו לחיפה לחפש את ה-אחת שלנו. לאחר מיפוי של כמה דירות, נותרנו עם שתיים. שתיהן היו ברחוב שקט, הפונה לוואדי. ואפילו קרוב למרכז הכרמל. בול!

סינון אחרון ובדיקת עומק גילו בעיה משפטית באחת משתיהן, מה שהקל עלינו את הבחירה. 

האמת היא שגם "האחת שלנו" היתה רחוקה מלהיות מושלמת ודרשה הרבה שינוים – ובעיקר מחשבה יצירתית, מעוף ודמיון.

ראיתי את הפוטנציאל – דירה מוארת נוף ירוק מהחלונות, תקרות גבוהות ומערכות אינסטלציה חשמל ואלומיניום בני 6 דבר שיחסוך לנו בשיפוץ המתוכנן (צילום שלי מהנייד)

 

תכנית מצב קים קנ"מ 1:50

החדרים אינם מתאימים בגודלם, המסדרון חשוך והמרפסת סגורה. נדרש תכנון וחלוקה מחדש, לפי הצרכים הספציפיים שלנו.

מבט אל הסלון והמסדרון החשות והמיותר בדירה קטנה וקומפקטית (מבט מכיוון המטבח)מפרקים ומחברים מחדש. 

כמעצב פנים, יש לי את היכולת לזהות פוטנציאל. לראות מעבר לקיים. בדיוק כפי שאני עושה עם לקוחותיי המשפצים, כך גם כאן – התחלנו בלבדוק מהם הצרכים שלנו.

 • 2 חללים גדולים. 
 • סלון מרווח. 
 • מרפסת. 
 • פינת עבודה גדולה. 
 • המון מקומות אחסון.  

 

העליתי את תוכנית הדירה למחשב לי, ותכננתי אותה מחדש. הפעם בהתאם לצרכים והדרישות. 

תכננתי וחילקתי מחדש את כל הדירה כדי להראות לליאור את הפוטנציאל בתלת מימד, כך ניתן להתרשם כיצד תיראה הדירה בסופו של התהליך העיצובי.
אז מה היה לנו עד עכשיו, ולמה חשוב לשים לב בתחילתו של התהליך:

 

 • תכירו את הסביבה. בעיניים וברגליים –  כדאי לערוך סיורים בסביבה הקרובה של הדירה העתידית, לחוש את האווירה והאנשים.
 • ערכו רשימה של מה חשוב לכם שיהיה בבית: כמה חדרים? באיזו קומה הדירה? מרפסת כן/ לא, מחסן? חניה צמודה? וכדומה.
 • שכרו את שירותיו של עו"ד נדל"ן שיוודא כי אין "חתול בשק" בדירה ואין עליה תיק משפטי כזה או אחר. רק לאחר אישורו- תוכלו לדעת כי העסקה בטוחה.
 • היעזרו באתרים רלוונטיים כדי לאסוף מקסימום מידע על הדירה:

אתר המפות GIS מציג את העיר בה הדירה ממוקמת. 

אתר המפות גוב מאפ , מציג את בתי הספר, הגנים, קווי התחבורה הציבורית בסביבה, ואפילו מיקום אנטנות סלולריות המוצבות בקרבת הבית. 

אתר מחלקת ההנדסה של העירייה/ רשות מקומית: לאחר קבלת נסח הטאבו, ניתן להיכנס לתיק הבניין של הדירה ולהוציא את התכניות. כך ניתן לראות אם נעשו עם השנים שינויים בחלוקה הפנימית, או אם בוצעו תוספות בניה, שאינן מופיעות בגרמושקה. 

 • בדיקת קרינה אלקטרו מגנטית: מומלץ להזמין בודק קרינה שיוודא שאין חריגות מהתקן המצוין בחוק עבור קרינה אלקטרו מגנטית (שנובעת מקווי מתח נמוך/ גבוה, חדרי שנאים מכשירי חשמל וכו' הקרובים לבניין).  
 • בדיקת "בדק בית": בודקת את תקינות מערכות הבית, אינסטלציה, חשמל, איתור רטיבות במבנה, האם הריצוף תקין ובטיחותי וכדומה. אם אתם לא מתכוונים להחליף את כלל התשתיות בבית, מאוד מומלץ לבצע בדק בית. 
 • רגע לפני סגירת העסקה, תאמו פגישת ייעוץ בדירה עם הנדסאי אדריכלות, או מעצב פנים בכדי למקסם את הפוטנציאל התכנוני/ עיצובי בכל הקשור לחלוקה מחדש והתאמה לצרכים והדרישות.
  אם ההמלצה כוללת הריסת קירות וחלוקה מחדש, חובה(!) להזמין קונסטרוקטור (מהנדס בניין), על מנת לוודא כי הייעוץ שקבלתם אכן רלוונטי וניתן לבצע את חלוקת הדירה בהתאם לצרכים (מעצב פנים מנוסה יידע להפנות אתכם לקונסטרוקטור מומלץ, או שתוכלו להזמין אחד מטעמכם).
 • לאחר אישור הריסת הקירות, מתקבל האישור למימוש החלומות שלכם בצורה בטיחותית. לקבלת הצעת מחיר מתאימה כדאי להביא קבלן שיפוצים (רשום) לדירה, כך תדעו להעריך בצורה המדויקת ביותר את גובה ההוצאה הצפויה.

  זהו, תתחדשו!

  ועוד מילה אישית ממני,
  הדרך אל דירת החלומות שלכם, לעיתים ארוכה ומורכבת, אך זו גם יכולה להיות גם הרפתקה מרגשת. סוג של "טיול אחרי צבא", שמגשים חלומות קטנים.

  אשמח לסייע לכם בדרך, ללוות, לתכנן, לעצב עד הפרט האחרון עד שתגיעו הביתה. ליאור ואני, כבר בדרך לשם. ומבטיח להמשיך לספר על תהליך השיפוץ והעיצוב שלנו. 

 

שלכם,

איתם שניר

מעצב פנים והלבשת הבית.

3 מחשבות על “איך מעצב פנים בוחר דירת יד שניה הזקוקה לשיפוץ?”

 1. נתת עצה חשובה ביותר והיא להינות מהתהליך כי לא כל יום מגשימים חלום! וחשוב לעשות את זה עם מומחה ומקצוען בתחום. תודה על השיתוף!

  הגב

כתיבת תגובה

תפריט נגישות